Cargando Eventos

« Todos los Eventos

  • Este evento ha pasado.

Foredrag + film: Map of Latin American Dreams

junio 6 @ 5:45 pm - junio 11 @ 11:00 pm

Søndag den 6. juni kl. 17.45

Paneldebat om den sociale udvikling i regionen med inviterede eksperter efter filmen – arrangeret af ngo’en OXFAM Ibis.

Varighed: 45 minutter. Debatten foregår på dansk.

Billetpris denne dag: 95/65 kr.

Bemærk at filmen vises fredag d. 11. juni uden foredrag.

Billetbestilling på tlf. 33 74 34 12 eller https://www.dfi.dk/cinemateket/biograf/events/event/foredrag-film-map-latin-american-dreams

————————————
OM FILMEN
————————————

MAP OF LATIN AMERICAN DREAMS
Instruktør: Martin Weber

Fotografen Martín Weber har gennem en årrække taget portrætfotos af helt almindelige mennesker i Latinamerika – hver med en lille tavle med deres personlige drøm påskrevet. Nu har han genbesøgt sine motiver – og taget et filmhold med, så der kan gøres status over 15-20 års udvikling. Velkommen til dagens Latinamerika.

Argentina, Mexico, Norge 2020
DCP
91 min.
Engelske undertekster. Tilladt for børn over 15 år
Med null

————————————-
PROGRAM
————————————-

ONSDAG DEN 19. MAJ
16.30: Drømmenes kontinent – festivaloptakt

TIRSDAG DEN 1. JUNI
19.00: Days of Light + festivalåbning
21.15: Ema (Pablo Larraín, 2019) + Ivan$ito live

ONSDAG DEN 2. JUNI
19.00: Cuba-aften: Brouwer – Origin of the Shadow
21.30: Gud og sex i Guatemala: Tremors + talk

TORSDAG DEN 3. JUNI
16.45: The Sleepwalkers (Paula Hernández, 2019)
19.15: The Wolves (Samuel Kishi, 2020)
21.30: Hour of the Star (Suzana Amaral, 1985)

FREDAG DEN 4. JUNI
19.00: Kokoloko (Gerardo Naranjo, 2020)
21.30: The Wolves (Samuel Kishi, 2020)

LØRDAG DEN 5. JUNI
16.15: Chaco (Diego Mondaca, 2020) + talk
17.45: Gratis talk i Asta Bar: Bolivias glemte krig
21.15: The Wolves (Samuel Kishi, 2020)

SØNDAG DEN 6. JUNI
16.30: The Wolves (Samuel Kishi, 2020)
17.45: Map of Latin American Dreams + debat
21.00: Once Upon a Time in Venezuela + debat

MANDAG DEN 7. JUNI
19.15: Dominikansk aften: Malpaso (H. Valdez, 2020)
21.30: The Wolves (Samuel Kishi, 2020)
21.45: Days of Light (Diverse, 2019)

TIRSDAG DEN 8. JUNI
17.00: The Wolves (Samuel Kishi, 2020)
19.15: Brasiliansk aften: Burning Night (E. Rocha, 2019)
21.45: Babenco – Tell Me When I Die (B. Paz, 2019)

ONSDAG DEN 9. JUNI
16.30: Memories of My Father (F. Trueba, 2020)
16.45: The Wolves (Samuel Kishi, 2020)

TORSDAG DEN 10. JUNI
17.00: The Wolves (Samuel Kishi, 2020)
18.45: This Is Cristina (Gonzalo Maza, 2019)
21.45: Chaco (Diego Mondaca, 2020)

FREDAG DEN 11. JUNI
17.00: The Wolves (Samuel Kishi, 2020)
21.30: Map of Latin American Dreams (M. Weber, 2020)

LØRDAG DEN 12. JUNI
18.30: The Wolves (Samuel Kishi, 2020)

MANDAG DEN 14. JUNI
16.30: Træfældning i Amazonas: Mata + debat
19.15: Argentinsk aften: Mamá, mamá, mamá

TIRSDAG DEN 15. JUNI
16.45: Ema (Pablo Larraín, 2019)
19.15: Chile-aften: This Is Cristina (G. Maza, 2019)
21.30: Jailbreak Pact (David Albala, 2020)

ONSDAG DEN 16. JUNI
21.45: Burning Night (Eryk Rocha, 2019)

TORSDAG DEN 17. JUNI
17.00: Malpaso (Héctor Valdez, 2020)

FREDAG DEN 18. JUNI
21.45: Once Upon a Time in Venezuela (A. R. Rios, 2020)

SØNDAG DEN 20. JUNI
19.00: Beyond the Mountain (David Romay, 2018)

MANDAG DEN 21. JUNI
16.45: Mata (Fábio Nascimento, Ingrid Fadnes, 2020)
18.15: Gratis talk i Asta Bar: Magisk realisme
19.00: Mamá, mamá, mamá (Sol B. Pichon-Riviére, 2020)
20.15: Gratis musiktalk i Asta Bar: Afro-cubansk musik
21.15: Brouwer – Origin of the Shadow (K. Gavilan, 2019)

TIRSDAG DEN 22. JUNI
19.15: Peru-aften: We Are All Sailors (M. A. Moulet, 2019)
21.45: Babenco – Tell Me When I Die (Bárbara Paz, 2019)

TORSDAG DEN 24. JUNI
19.00: Tremors (Jayro Bustamante, 2019)

SØNDAG DEN 27. JUNI
16.30: Kokoloko (Gerardo Naranjo, 2020)
18.15: Gratis bogtalk i Asta Bar: Djævlen sover aldrig

MANDAG DEN 28. JUNI
19.15: Mexico-aften: Beyond the Mountain (David Romay, 2018)

TIRSDAG DEN 29. JUNI
18.30: Colombia-aften: Memories of My Father (F. Trueba, 2020)
19.00: Clarice Lispector-aften: Stjernens time + talk

ONSDAG DEN 30. JUNI
16.45: We Are All Sailors (Miguel Angel Moulet, 2019)
21.30: The Sleepwalkers (Paula Hernández, 2019)

TORSDAG DEN 1. JULI
16.15: Jailbreak Pact (David Albala, 2020)

————————————-
MERE OM FESTIVALEN
————————————-

Festivalen lever i høj grad i kraft af sine gæster og optrædende – og de introduktioner, debatter og receptioner, vi kun kan byde på i kraft af nært samarbejde med Casa Latinoamericana, Sonamos Latinoamerica, Festival de Literatura de Copenhague, Oxfam/Ibis, CLAS (Centre for Latin American Studies) og TORS (Institut for Tværkulturelle og Regionale Studier) på Københavns Universitet samt en lang række ambassader, konsulater og ildsjæle.

I år har vi tre mediepartnere: Globalnyt og de to podcasts Det Andet Amerika og ¿QUÉ PASA? – Podcasten om Latinamerika.

Billetpris til ordinære filmvisninger er 80/50 kr., til events med servering 95/65 kr. Festivalens fire talks i Asta Bar er gratis, men fordrer billetbestilling.

Receptionerne gennemføres i det omfang, myndighedernes reglementer tillader det. Her kan du læse om Cinematekets aktuelle praksis: https://www.dfi.dk/cinemateket/cinematekets-corona-forholdsregler

————————————-
PRAKTISK INFORMATION
————————————-

Foredrag + film: Map of Latin American Dreams
Sted: Cinemateket, Gothersgade 55, Kbh K
Tid: Søndag den 6. juni kl. 17.45
Billetpris: 95 kr., dog 65 kr. for Cinematekets medlemmer

Billetbestilling på tlf. 33 74 34 12 eller https://www.dfi.dk/cinemateket/biograf/events/event/foredrag-film-map-latin-american-dreams

Læs mere om Cinemateket og medlemsfordele på: https://www.dfi.dk/cinemateket/medlemmer

Detalles

Comienza:
junio 6 @ 5:45 pm
Finaliza:
junio 11 @ 11:00 pm
Ver la web Evento

Local

Cinemateket
Gothersgade 55
Copenhagen, 1123 DK
+ Google Map