Bibliotek er overvejende på spansk og for medlemmer

Biblioteket bidrager til Det latinamerikanske kulturhus sociokulturelle projekt gennem formidling af den latinamerikanske kulturarv, samt afspejler den aktuelle udvikling i dets mangfoldighed af kilder og formater.

Åbningstider

Mandag fra kl. 15 – 18

Bibliotekets arbejdsgruppen byder dig velkommen!

Biblioteket tilbyder en personlig service til medlemmer af Casa Latinoamericana, som ønsker at udlåne, læse eller konsultere.

Biblioteksgruppen vil møde dig om mandagen med en god disposition og godt humør.

Hvis ikke du kan komme indenfor  åbningstiden, kan det lade sig gør EN ANDEN DAG.

Biblioteket arbejder med et selvbetjeningssystem (instruktioner på spansk findes klistret til Bibliotekets dør). Udenfor åbningstid, kan du komme og følge instruktioner, når det latinamerikanske kulturhus har aktiviteter.

Du kan også skrive til: biblioteca@casalatinoamericana.dk ved henvendelse vedrørende Biblioteket.

Her på Biblioteket kan du læse, studere, holde møder og rådføre dig om, hvad der interesserer dig, og vi hjælper dig med at finde det, du leder efter.

Snart udgiver Biblioteket et Nyhedsbrev med aktuelle emner og begivenheder af interesse for dig.

Meld dig til for at få tilsendt Nyhedsbrev:

Boletín de la Biblioteca

Forløbigt kan du læse om og deltage i:

Latinamerikanske forfatter i København

Den Argentinske Ambassade i Danmark markerer udgivelsen af Dolores Reyes Jord Spiser (Come Tierra) i samarbejde med Skjødt Forlag med en introduktion til bogen.

Torsdag den 30. marts kl. 16.00

Borgergade 16, 4. sal, 1300 Købehavn K.

Der er dog kun et begrænset antal pladser, og tilmelding er derfor nødvendig på:

camillaskjoedt@gmail.com  senest den 23. marts

Velkomme til dit Bibliotek på spansk!

Photo by Ricardo Esquivel: https://www.pexels.com/photo/turned-on-floor-lamp-near-sofa-on-a-library-room-1907784/